Historia

Pierwsze typowe fundusze inwestycyjne REIT powstały w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Kongres stworzył US REIT, aby umożliwić większą skalę inwestycji w nieruchomości i zwiększyć ich dostępność dla mniejszych inwestorów. W 1965 r. pierwszy REIT zadebiutował na nowojorskiej giełdzie. Kilka lat później powstał pierwszy REIT w Holandii. W kolejnej dekadzie rozwiązanie na tych samych zasadach zaimplementowano w Australii.

Prawdziwy rozwój REIT przypada na XXI wiek. Wtedy zaczęły powstawać na dużą skalę w Europie i Azji. Większość z nich adaptuje model amerykański, ale w każdym z krajów wypracowuje się indywidualne zasady, dostosowane do uwarunkowań prawnych i rynkowych.

Do tej pory stworzono otocznie prawne dla tego typu struktur w prawie 40 krajach (są wśród nich też kraje z naszego regionu takie jaki Bułgaria, Litwa i Węgry). W kilku kolejnych, w tym w Polsce, toczą się prace legislacyjne nad odpowiednimi przepisami.

Na świecie działa obecnie ponad 400 REIT-ów, w tym ponad 230 w Stanach Zjednoczonych. Większość z nich jest notowana na największych światowych parkietach. Tylko spółki na amerykańskich giełdach warte były na początku 2016 roku niemal 1 bilion USD i wpłaciły około 80 mld USD dywidendy. Globalnie rynek REIT wyceniany jest na około 1,6 biliona USD. Poza USA najważniejsze zarazem największe rynki REIT-ów są skupione w Australii i Japonii, a w Europie – w Wielkiej Brytanii.

W Polsce również działają REIT-y, inwestując na masową skalę w polskie nieruchomości. Są to jednak struktury zagraniczne obecnie niedostępne dla Kowalskiego. Zarabiają na nich amerykańscy czy niemieccy inwestorzy. 

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się