Eksperci o projekcie ustawy o REIT-ach: Radosław Świątkowski (Parkiet, 30.05.2017)

Partner Reino Partners i prezes Reino Dywidenda Plus o założeniach projektu Ministerstwa Finansów
 
Reino Partners to spółka to firma doradcza oraz zarządzająca funduszami i inwestycjami na rynku nieruchomości. W portfelu ma FIZAN-y, w ubiegłym roku próbowała wprowadzić na giełdę Reino Dywidenda Plus – spółkę działającą w formule REIT. Radosław Świątkowski tak ocenia zaprezentowany przez resort finansów projekt:
 
Nie tylko rynek nieruchomości z niecierpliwością i nadziejami czeka na ustawę o polskich REIT-ach, dość kontrowersyjnie nazwanych Spółkami Rynku Wynajmu Nieruchomości. Samo opublikowanie nowej wersji projektu należy ocenić pozytywnie.
 

Martwi nieco ograniczenie formy prawnej do spółki akcyjnej, co może przyczynić się do nieprawidłowości w rozwoju polskich REIT-ów. W takim scenariuszu mogą tworzyć je głównie deweloperzy (zwykle już notowani na GPW) oraz podmioty zagraniczne. A chyba nie taka była intencja, w szczególności, gdy spojrzeć na cele Programu Budowy Kapitału.

Dziwi w szczególności brak możliwości tworzenia REIT-ów w formie FIZ. W takiej wersji ustawy, inwestorzy upublicznionego funduszu, spełniającego wszystkie kryteria SRWN, będą dyskryminowani podatkowo wyłącznie z uwagi na formę prawną. Tymczasem FIZ jest jedyną formą prawną umożliwiającą prowadzenie REIT-u w EUR, co może okazać się kluczowe dla sukcesu polskich REIT-ów opartych o nieruchomości komercyjne.

Niepokoi również brak jednoznacznego wykluczenia projektów deweloperskich (co istotnie zwiększa ryzyko całego portfela), a także rygorystycznych kryteriów związanych z rozproszeniem kapitału. REIT-y to struktury dla inwestorów pasywnych, a nie strategicznych.

Limit dla kapitału powinien być wysoki, ale dotyczyć kapitału własnego, a nie zakładowego. Proponowany wariant nie chroni inwestorów. Wręcz przeciwnie. Oznacza wyłącznie wyższy PCC (podatek od czynności cywilno-prawnych – red.), a zatem wyższy koszt utworzenia REIT-u.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się