REIT dla gospodarki
- Zwiększone wpływy podatkowe.
W krajach takich jak Polska, gdzie przeważająca większość oszczędności jest zgromadzona na lokatach bankowych, otwarcie rynku REIT-ów powoduje zwiększone wpływy podatkowe. Dlaczego? Ponieważ duża część osób przenosi swoje oszczędności do tych struktur, a one wypłacają wyższą niż bankowy „procent” dywidendę. A wyższy zysk to wyższy podatek.
- Wzrost PKB
Według wyliczeń Association For Real Estate Securitisation (ARES) skumulowany efekt REIT-ów na japońską gospodarkę od czasu ich wprowadzenia średnio co roku dodaje do PKB 0,3%. Zgodnie z prognozami do 2020 roku efekt ten się podwoi do 0,6 % rocznie.
- Tworzenie miejsc pracy
Na rozwiniętych rynkach takich jak Francja, Niemcy, Japonia czy USA REIT-y tworzą bezpośrednio kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy.
- Rozwój rynku kapitałowego
REIT-y w założeniu powinny być publiczne, co w na większość największych giełd oznacza zwykle wielu nowych dużych emitentów i powstanie indeksu tej klasy aktywów oraz znaczne zwiększenie kapitalizacji giełdy.
W Polsce REIT-y korespondują też z ideą Akcjonariatu Obywatelskiego umożliwiając Kowalskiemu czerpanie zysków z polskich aktywów. Mają więc dużą szansę przyciągnąć wielu nowych inwestorów, którzy z kolei zapewnią pracę biurom maklerskim i poprawią płynność.
- Odciążenie systemu emerytalnego
Istotą idei REIT-ów jest m.in. kumulowanie bogactwa. Jest to idealne narzędzie do aktywnego oszczędzania na starość. W przyszłości może to w znacznym stopniu odciążyć państwo od utrzymania swoich obywateli. Stworzenie obywatelom możliwości inwestowania w rynek nieruchomości, jest lepszym rozwiązaniem niż dotychczasowe pomysły na tzw. 3 filar. IKE czy IKZE to wciąż w większości inwestycje na podatnym na koniunkturę rynku akcyjnym.
- Ochrona rynku nieruchomości
Podczas kryzysu nieruchomościowego, REIT-y dzięki dużej sile nabywczej, wyhamowały spadki cen nieruchomości i ochroniły nie tylko rynek nieruchomości przed totalnym krachem, ale też tym samym przyczyniły się do ochrony całej gospodarki.