REIT w skrócie

REIT (Real Estate Investment Trust) to koncepcja biznesowa, zakładająca powoływanie specjalnych wehikułów dla nabywania, zarządzania i obracania różnego rodzaju aktywami przynoszącymi dochód z czynszów najmu. REIT-y są kierowane przez zespoły wyspecjalizowane w pozyskiwaniu i prowadzeniu projektów nieruchomościowych. Istotą REIT jest statutowy obowiązek wypłaty większości zysków w postaci regularnej dywidendy.

Celem REIT jest umożliwienie inwestowania w duży, stabilny i relatywnie odporny na wahania koniunkturalne rynek nieruchomości, nie tylko instytucjom, ale również inwestorom indywidualnym, przy niskiej finansowej barierze wejścia.  Równie ważne są uwarunkowania prawne, które umożliwiają zwolnienie spółek z podatku dochodowego. Inwestycja w REIT jest atrakcyjną alternatywą dla lokat i obligacji.

Najczęściej tworzone są struktury typu Equity REITs, które generują przychody z czynszów najmu i sprzedaży aktywów. Na rozwiniętych rynkach obecne są jednocześnie Mortgage REITs, czyli spółki inwestujące w hipoteki lub instrumenty na nich oparte. Istnieją również struktury hybrydowe, łączące te dwa modele.

REIT może inwestować właściwie w każdą nieruchomość generującą dochód. Mogą to być tak oczywiste aktywa jak biura, centra handlowe, magazyny czy hotele. W Stanach Zjednoczonych jednak są np. takie które specjalizują się w inwestycje w lasy. 

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się