REIT-y, nowy instrument inwestycyjny na giełdzie - FORBES

REITY mogą dać polskiej giełdzie drugie życie – twierdzi na łamach magazynu „Forbes” Radosław Świątkowski. Prezes REINO Partners i twórca pierwszego REIT-a, który zadebiutuje na GPW, uważa również, że rodzime wehikuły inwestycyjne mają szansę odbić zyski z rynku nieruchomości komercyjnych zagranicznym podmiotom.    

W ocenie prezesa Świątkowskiego, Polska posiada jeden z najbardziej atrakcyjnych rynków nieruchomości komercyjnych w Europie. - Nasz kraj jest od lat na short-liście np. funduszy emerytalnych, które inwestują tu pieniądze przyszłych emerytów praktycznie z całego świata – uważa prezes REINO Partners.

REIT, czyli Real Estate Investment Trust, to koncepcja biznesowa, ale też wehikuł inwestycyjny w formie spółki, który jest właścicielem nieruchomości komercyjnych. Zyski nie pochodzą ze wzrostu wycen portfela nieruchomości, lecz czynszów, które płacą najemcy. „Forbes” ocenia, że REIT-y idealnie wstrzeliłyby się w atmosferę na rynkach – w okresie niskich stóp procentowych. Z tą opinią zgadza się Radosław Świątkowski.  – Dziś, gdy lokata oferuje 1-2 proc. w skali roku, dywidendy z nieruchomości komercyjnych rzędu 5-6 proc rocznie wyraźnie zyskały na atrakcyjności – wyjaśnia na łamach „Forbesa”.

CAŁY ARTYKUŁ W MAGAZYNIE "FORBES"

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się